Yaşam Koçluğu Nedir?

Yaşam koçluğu, ruhsal bedensel sağlığı yerinde olsa da hayattaki mevcut durumundan memnun olmayan insanlar için verilen bir hizmettir. Yaşam koçluğunda bir danışan ve bir de danışman vardır. Danışan kişi, yaşam koçu ile ulaşmak istediği fakat ulaşamadığı noktalar hususunda konuşur. Yaşam koçları insanlara öğüt vermezler, onların hayatlarını sorgulamazlar, geçmişlerini değerlendirirler lakin yorum yapmazlar.

silhouette of teenager jumping in sunset for fun.

Yaşam Koçu Ne Yapar?
Yaşam koçlarının asıl amaçları kişinin nerede olduğu ve nereye gelmek istediğini öğrendikten, analiz ettikten sonra kişinin istediği duygu, düşünce yahut başarılara ulaşması için yol göstermektir. Burada tüm bunların tayinini yapmak için yaşam koçları danışanlarına belirleyici sorular yöneltirler. Sorulan sorular büyük önem taşır. Zira danışanı verilen yanıt değil sorulan sorular hedef noktaya taşır. Nitekim danışanlar doğru soruları soramadığı için de istedikleri yerde olamayabilirler. Yaşam koçları danışanlarına farklı açılardan bakabilme
şansı da sunarlar. Belki de doğru açıdan bakamadıkları için insanlar bulundukları konumdan memnun değillerdir. Yaşam Koçları ile geçirdikleri süreçten sonra aslında ne kadar da kendileri ile uyum içerisinde olan bir iş ve çalışma hayatı vs. içerisinde bulunduklarını fark edebilirler. Hayattan ne beklediğiniz, nerede olmak istediğiniz ve aslında nerede olduğunuz,
hedefleriniz, hayattaki öncelikleriniz, vazgeçilmezleriniz vs. yaşam koçunuz ile üzerinde duracağınız başlıca konulardır. Yaşam koçluğu insan hayatındaki problemleri çözme odaklı değil, değişim ve farkındalık yaratma odaklıdır.

Yaşam Koçluğu nedir?” diye baktığımızda aslında ne tam olarak psikoterapistlik ne de tam olarak danışmanlıktır. Yaşam Koçları dışa dönük ve insan ilişkileri iyi olan kimselerdir.

Yaşam Koçluğu belirli kalıplarla sınırlanamaz. Danışanın etrafında ve sınırlarında gelişir. Yaşam Koçları sahip oldukları bilgileri bir kimseyi tedavi etmek üzere kullanmazlar. Yaşam Koçları kişileri yönlendirme amacı da gütmezler. Psikoterapi uzmanları kişilerin geçmişleri ile ilgilenirler. Yaşam Koçları ise kişilerin geçmişlerini değerlendirseler de daha çok gelecekleri üzerine çalışmalar yaparlar. Yaşam koçlarının sordukları sorular arasında neden ve niçin
soruları yer almaz. Daha çok danışanın sonuç alabileceği türden sorular tercih edilir. Yaşam koçunun danışanın geçmişi ile ilgili edindiği bilgiler Yaşam Koçunun geçmişle alakalı sorunlara çözüm aradığı yönünde yorumlanamaz. Burada tek amaç kişinin içinde bulunduğu zamanın analizinin yapılması için yardım alınacak bir belge niteliğindedir. Özetle Yaşam Koçları aslında adı da üzerinde olduğu gibi iyi yaşam rehberleridir.

Nasıl Yaşam Koçu Olunur?
Siz de Bilginet Akademi tarafından zengin içerikle hazırlanan Yaşam Koçluğu Eğitimini tamamlayıp, Uluslararası geçerliliği olan CPD akreditasyonlu sertifikanızı alıp Yaşam Koçu Olabilirsiniz.

Yaşam Koçluğu Eğitimi için tıklayınız…

Share on
Bir cevap yazın