Ya kadın, eğitim alsaydı?

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz, haberlerde kanal değiştirmenize sebep olan o ‘kadına şiddet haberleri’… Evet, yanlış okumuyorsunuz! Bugün Dünya Kadınlar Günü ve konumuz ‘kadına şiddet’ değil. En azından bugün, yalnızca bir gün böyle bir yazı, haber, görüntü, ses kaydı bile istemiyoruz.

Kamu spotları, sivil toplum kuruluşları, dernekler, sayfalarca yazılar… Bir çözüm mü sizce?

Değil! Ne yazık ama değil. Gerçekçi olalım, hep birlikte izliyoruz yaşananları, hep birlikte okuyoruz yazılanları hatta hep birlikte görüyoruz verilen o ‘caydırıcı’ gibi görünen cezaları. Şimdi gelin hali hazırda gerçekçi olmuşken çözümü birlikte bulalım.

Kusursuz bir hayatın ya da ölümsüzlüğün formülü gibi bir muamele yaptığımız bu çözümü çok da uzakta aramaya gerek yok aslında. Ailenize dönün, çocukluğunuzu bir hatırlayın. Onlardan ne gördüysek, ne duyduysak şu an o kişiler olduk. Şu an olduğumuz kişilerin en büyük mimarıdır kadın! Her şeyden önce kadındır… Tercih ederse de annedir! Evet, tercih ederse öyledir.

Hastalandığınızda sabaha kadar başınızda bekleyen, kendisi açken önce sizin karnınızı doyuran gibi yosun tutmuş dramatik cümlelere hiç gerek yok. Kadın işte, öyle. İnce, zarif, öncü, koruyucu.

Şimdi bu zarifliğin nasıl bir öncülük ettiğine bakın! Evet jeopolitik konum, kültürel farklar hatta yaşadığınız ev bile önemli bir toplumun, bir insan yavrusunun gelişiminde. Fakat bir kadın isterse, o insanın içine çok başka tohumlar da eker aslında. Öncülük de zaten burada başlıyor. Bir insanı dünyaya getirebilen varlık neler yapabilir hayal etmek mümkün mü? Tarih bu örnek kadınlarla dolu olsa da bu örnekler hep aklımda ‘başarılı erkeğin arkasında olan kadın’ mottosuyla kaldı. Herhangi bir şeyi başarmış olan bir erkeğin, annesi, eşi, kardeşi gibi… Çok büyük yanlış yaptık, çok yanlış anladık. Bu başarıyı sağlayanların arkasında değillerdi. Bu başarıların mimarıydı onlar; eğiticileri, akıl hocaları ve yön veren zariflikleriydi.

Gelelim çözümümüze; bir kelime, tek kişilik dev bir kadro… Eğitim!

Şimdi tüm insanlığa yön veren bir canlıyı, kadını eğitim ile birleştirin. Sizin de gözünüzde çimlerin üzerinde dans eden gençler, Barok Dönem heykelleri, akustik gitar tonları, şekerli parfüm kokuları canlandı mı? Jelibon tadında hayatlar yaşayabilirdik aslında, hala da umut var. Bırakın efendiler! Kadınları özgür bırakın! Bırakın o küçük kızlar, okusun, eğitim alsın. Onlar öğrensin, öncü olsunlar ki güzelleşelim. Korkmayın kadın eğitim alırsa paylaşır… Bize de o jelibon tadındaki dünyanın keyfini çıkartmak kalır!

Kadınlar üzerine cilt cilt yazılar yazılabilir aslında ama biz tek bir cümlede anlatan öncümüz ile yazımızı sonlandırıyoruz;

“Yeryüzünde gördüğümüz her şey, kadının eseridir.” – Mustafa Kemal Atatürk

Share on
Bir cevap yazın