Proje Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Proje Yönetimi nedir? Nasıl yapılır? konulu bu makalemizde, Proje Yönetimi ve Proje Yönetimi Eğitimi hakkında detaylı bilgiler sunduk.

Proje bir gereklilik sonucu önlem almak, iş geliştirmek, bir işleyişi değiştirmek gibi sebeplerle üretilen ve belirli bir kapsamı, süresi, bütçesi olan bir faaliyettir. Proje yönetimi ise belirli bir projenin hedef ve amaçlarına ulaşıp bitirilmesi için kaynakların planlanması, organize edilmesi, tedarik edilmesi ve yönetilmesidir.

Proje Yönetimi, gelişen teknoloji ve artan rekabetle birlikte 1950 – 1960 yıllarında hayatımıza girmiştir. Firmalar proje yönetiminin katkılarını fark ettikçe proje çalışmalarını arttırmış ve hızlandırmıştır. Güçlü firmaların en büyük özelliği proje yönetimini bünyelerine eklemeleri olmakla birlikte firmaların en büyük kozu haline gelmiştir.

Proje yönetimi nedir nasıl yapılır?
Proje yönetimi nedir nasıl yapılır?

PROJE YÖNETİMİ NASIL YAPILIR?

Proje yönetiminde izlenilen adımlar sektöre göre ve projenin oluşturulma nedenine göre farklılıklar gösterse de süreç genel olarak belirli aşamalara göre ilerler. Projenin başarılı olması için gereken tüm noktaları doğru belirleyip hayata geçirmek en önemli adımdır. Projenin başlangıç konusu, içeriği, kullanılacak materyallerin belirlenmesi, projenin çalışacak ekibin oluşturulması, hedeflerin belirlenmesinde müşteri gereksinimlerinin ve beklentilerinin karşılanması, proje devam ederken karşılaşılabilecek olası problemler ve bittiğinde alınacak olası sonuçlar dahil olmak üzere tüm süreç planlanmalıdır.

Proje Yönetimi Eğitimi İçin Tıklayın!

 

PROJE YÖNETİMİNİN FİRMALARA FAYDASI NEDİR?

Proje, firmaların gizli silahıdır ve proje yönetimi firmalar için en faydalı nokta haline gelmiştir. Zaman yönetiminin etkili kullanılması, firma kârının artması, krizlere ve risklere karşı hazırlıklı olunması, kaynakların verimli kullanılması, müşteri memnuniyetinin sağlanması ya da artırılması, firma sermayesinin ve işgücünün daha etkili ve verimli kullanılması, pazar kaybı riskinin azaltılması ya da yok edilmesi, gelecekteki projeler için bir taban hazırlanması gibi pek çok noktada fayda sağlamaktadır.

 

PROJE YÖNETİCİSİ KİMDİR?

proje yöneticisi kimdir
Proje yöneticisi kimdir?

Proje Yöneticisi proje sürecinin her ayrıntısından sorumlu olan kişidir. Projenin başlangıcından sonuna kadar yöneticiliğini yapar.

 

Bir proje yöneticisi genel olarak neler yapar?

Olaylara genel bir çerçeveden bakarak değil, ayrıntıları kaçırmamak için tüm sürece her aşamada hakim olmalıdır.

Bir çalışma takvimi yapar ve projenin bu takvime göre yürütülmesini sağlar.

İlk atılan adımı da, son atılacak adımı da biliyor olmalıdır.

Projede çalışacak ekibin yeni bir bilgiye ya da araç gerece gereksinimi olup olmadığını önceden saptamalıdır.

Belirli aralıklarla toplantılar yaparak geri bildirim vermelidir.

*Zaman ve kaynak belirlenmesi proje yönetiminin en önemli adımlarından biridir.

Proje Yönetimi Eğitimi İçin Tıklayın!

ONLINE PROJE YÖNETİMİ EĞİTİMİ NEDİR?

online proje yönetimi eğitimi
Online proje yönetimi eğitimi

Online Proje Yönetimi Eğitimi alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Zaman ve yer probleminin olmaması, ömür boyu erişiminizin olması gibi noktalara dikkat edilmelidir.

Bilginet Akademi’den uzaktan eğitim şeklinde alacağınız Online Proje Yönetimi ve Hibe/Fon Kaynakları Eğitimi’nde 5 aşama bulunmaktadır. Dokümanlar, videolar, canlı yayınlar, yüz yüze eğitim ve sınav aşamalarıyla tamamlayacağınız eğitimde, alacağınız verim üst seviyede olacak. Adınıza açılacak panel size ömür boyu açık kalacak ve bilgilerinizi her zaman güncel tutabileceğiniz gibi eğitim sürecinizde de zaman problemi kalmamış olacak. Böylece sıkıştırılmış bir zaman diliminde verimsiz bir eğitim almamış olacaksınız.

Alacağınız sertifikalarla birlikte Proje Uzmanı, Proje Mühendisi, Proje Teknikeri, Proje Araştırmacısı, Proje Koordinatörü, Proje Yürütücüsü, Proje Danışmanı, Proje Müdürü, İş Geliştirme Uzmanı, Inovasyon Uzmanı, Startup Yöneticisi, Ar-Ge Yöneticisi, Kalkınma Ajans Uzmanı/Yöneticisi, Sivil Toplum Kuruluşları Yöneticisi/Uzmanı, Kamu Kurumları Proje Çalışanı gibi birçok pozisyonda kendinize yer bulabilirsiniz. Doçent Doktor Oğuz Demir ve Proje Yönetim Danışmanı Mehmet Fatih Turan gibi alanında uzman kişilerden alacağınız bu eğitim, kariyerinizde yepyeni bir adım olacak!

 

ONLINE PROJE YÖNETİMİ EĞİTİMİ NASIL ALINIR?

Online Proje Yönetimi Eğitimi’ni almak için öncelikle sitemiz üzerinden ya da sosyal medya hesaplarımızdan başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaptıktan kısa süre sonra uzman eğitim danışmanlarımız sizinle iletişime geçiyor ve tüm sorularınızı cevaplıyor. Kayıt işlemlerini eğitim danışmanınız ile birlikte sitemiz üzerinden gerçekleştirdiğiniz andan itibaren eğitim paneliniz aktifleşiyor ve eğitiminiz başlıyor. Ömür boyu size açık kalacak panelinize dilediğiniz zaman girip eğitiminize ulaşabilirsiniz.

Proje Yönetimi Eğitimi İçin Tıklayın!

 

Share on
next post
Bir cevap yazın