Öğrenci ve Eğitim Koçluğu Nedir? Nasıl Öğrenci Koçu Olunur?

Öğrenci ve eğitim koçluğu; her öğrencinin kendi hayatındaki  başarı felsefesini oluşturabilmek için ihtiyaç duyduğu bir mentorluk sürecidir.

Öğrenci koçluğu
Öğrenci koçluğu

Öğrenci ve Eğitim Koçluğu nedir?

Öğrenci ve Eğitim Koçluğu; öğrencinin akademik becerilerini geliştirmek ve başarısını arttırmak amacıyla uygulanan bir metodolojidir.  Bu metodoloji ile öğrencilere hem sınavlarda hem de gündelik hayatında kullanabilecekleri teknikleri, stratejileri ve o stratejiler ile ilgili pratikte karşılaşabilecekleri sorunları ve sınırları nasıl aşacakları öğretilmektedir.

Öğrenci ve Eğitim Koçu Nasıl Olunur?

Bilginet Akademi ve 2003 yılından beri bu alanda faaliyet gösteren, öğrenci koçluğu mesleğinin duayenlerinden Zafer Polat Koyuncu hoca işbirliği ile hazırlanan, zengin içerikli, uzaktan Öğrenci ve Eğitim Koçluğu Eğitimini tamamlayıp,  uluslararası geçerliliği olan CPD akreditasyonlu sertifikanızı alarak öğrenci koçu olabilirsiniz.

Öğrenci Koçluğu Eğitimi için tıklayınız.

Öğrenci ve Eğitim Koçluğu eğitiminde neler öğretilmektedir?

Özetle bu eğitim ile öğrencinizin yeteneklerini keşfetmeyi, ardından bu keşiften yola çıkarak büyük bir değişim başlatmayı ve nihayetinde de öğrencinizin yüksek bir başarı düzeyine erişmesini sağlamayı öğreneceksiniz.

Öğrenci Koçluğu Eğitimi detayları için tıklayınız

Öğrenci ve Eğitim Koçluğu felsefesi ne zaman ortaya çıkmıştır?

1974 yılında bir tenis antrenörünün başlattığı ve başarıyı arttırmaya yönelik bir model olarak ün kazanan bu kavram günümüzde; insanların performansını geliştirmek, kişiyi daha iyi bir konuma taşıyabilmek ve onun hedefleri bazında daha iyi noktalara ulaşmasını sağlamak için kullanılmaktadır.  İnsanlık tarihine mal olmuş örnekleri de mevcuttur.

Tarihte öğrenci koçluğu
Tarihte öğrenci koçluğu

Örneğin Makedon dünya lideri Büyük İskender’i yetiştiren, dönemin en büyük düşünürlerinden Aristoteles’ti.  Makedon lider sadece planlama, liderlik ve savaş stratejisi alanında değil teknik, sanat ve felsefe konularında da donanımlıydı.  Yaptığı seferlerin mesafelerini ölçmüştür ve günümüzün ölçümlerine yakın bir hesaplama yapmıştır. Bunu ise “Da Vinci’nin mesafe sayacı” gibi mekanik bir cihazla gerçekleştirdiği düşünülmektedir.  Eğer Aristoteles hayatında olmasaydı belki de Büyük İskender bu kadar bilgili, yüksek karakterli ve başarılı olamayacaktı. Bu gerçeği ise;   “Yaşamayı babama; iyi yaşamayı ise öğretmenime borçluyum.”  sözüyle tarihe kaydetmiştir.

Tarihte öğrenci koçluğu
Tarihte öğrenci koçluğu

Yakın tarihimizde ise liderlik, sanat, edebiyat, felsefe ve teknik bilgi donanımıyla çağının çok ötesinde bir dünya lideri olan ve İstanbul’u fethederek yeni bir çağ başlatan dünya lideri Fatih Sultan Mehmet’in de adı Akşemsettin olarak bilinen çok önemli bir akıl hocası (öğrenci ve eğitimci koçu) vardı.  Akşemsettin çok yönlü biriydi.  Taasavvuf, mühendislik, tıp ve eczacılık alanlarında zamanın en büyük alimlerindendi.  Türkçe yazdığı Maddet-ül Hayat isimli tıp eserinde “hastalıkların insanlarda teker teker geliştiğini düşünmek yanlıştır.Hastalıklar insandan insana gözle görülmeyecek kadar küçük tohumlar vasıtasıyla geçer” cümlesi ile ilk mikrop teorilerinden birini ortaya atmıştır. Akşemsettin  akıl hocalığı yapmasaydı Fatih Sultan Mehmet yine de bu kadar başarılı olur muydu?

ÖĞRENCİ VE EĞİTİM KOÇLUĞU  EĞİTİMİ KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

– Uzman eğitmenler.
– Çocuklarının başarısını arttırmak isteyen öğrenci velileri.
– Kendi başarısını arttırmak isteyen öğrenciler.
– Eğitim alanında çalışmak isteyenler.

Siz de hem öğrencilerin eğitim hayatlarında fark yaratmak hem de kendi kariyer yolunuzu çizmek için bilginetakademi.com.tr’ye gidin ve zaman kaybetmeden hemen şimdi Öğrenci ve Eğitim Koçluğu eğitimine başvurun.

Share on
Bir cevap yazın