NEDEN UZAKTAN EĞİTİM?

Özellikle şuan en çok ihtiyaç duyduğumuz şey hayatımızın akışını uzaktan takip edebilmek. Hiçbir şeyden mahrum kalmamak ama aynı zamanda her şeyi uzaktan yapabilmek istiyoruz. Eğitim de bunların başında geliyor. Özellikle pandemi sürecinde uzaktan eğitime iyice aşina olduk ve veriminin farkına vardık. Bu süreçten önce de uzaktan eğitim veren bir akademi olarak bu eğitim şeklinin artılarını masaya yatırmak istedik.

Alacağınız eğitimde dikkat etmeniz gereken birkaç husustan bahsedecek olursak öncelikle önerim önyargılarınızdan arınmanız gerektiği!

‘Ben uzaktan eğitimden verim alamam!’

Sorulması gereken ilk soru şu oluyor: neden?

Bilginet Akademi’nin eğitim şeklinden alacağınız verim sizi önyargılarınızdan arındıracak. Çünkü alacağınız eğitimde sizi geliştirecek şey verim almaktır. Beş aşamadan oluşan bir eğitim sistemi olan Bilginet Akademi, size karma bir eğitim modeli sunuyor. Okumadan yapamayacak olanlar için pdf şeklinde eğitim dökümanları, dinlemek ve izlemek isteyenler için offline videolar sunuyor. Eğitim dokümanlarınızı okurken ve videolarınızı izlerken sorularınızı düzenli sorabilmeniz adına 2 hafta bir canlı yayınlar düzenliyor ve sorularınızı rahatça sorabiliyorsunuz. 6 ay boyunca devam eden bu canlı yayınlar eğitmenle tanışmanızı ve kafanıza hiçbir soru takılmadan eğitiminize devam etmenizi sağlıyor. Özellikle yüz yüze eğitim isteyenler için de iki günlük yüz yüze eğitimler düzenliyor. Böylece aslında eğitimden tümüyle verim almış oluyorsunuz. Beşinci aşamamız olan online sınav ile kendinizi test edebiliyorsunuz ve sertifikalarınızı almaya hak kazanmış oluyorsunuz. Eğitim şeklinin en verimli tarafı da ömür boyu erişiminizin olması! Böylece yıllar içerisinde bilgilerinizi her zaman tazeleyebileceksiniz.

UZAKTAN EĞİTİMİN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

Örgün eğitim ile kıyasladığımızda tüm bu süreci düşünürsek avantajları oldukça fazla, dezavantajı ise hiç yok!

– Öncelikle örgün eğitimde saatler ve günler sizi uygun ayarlanmayacak, siz kendinizi derslere göre ayarlamak zorundasınız. Bu da hayat koşuşturmacasında her zaman mümkün olmuyor. Mutlaka ders kaçıracaksınız!
– Derslerde istediğiniz gibi sorularınızı soramayacaksınız çünkü her zaman bu fırsat tanınmayacak.
– Eğitiminizin süreci uzaktan eğitime göre çok daha kısa olacak. Ve çok daha kısa olmasına rağmen daha maliyetli olacak. ( Özellikle alanında uzman kişilerden kısa süreli bile olsa yüz yüze eğitimler almak istediğinizde eğitime ayıracağınız bütçe epey artacak. Bilginet Akademi’de ise zaten eğitim paketinizin içerisinde 2 günlük yüz yüze eğitiminiz olacak. )
– Örgün eğitiminizin süreci ne kadarsa eğitiminiz o kadar kısıtlı kalacak. Aylar ya da yıllar sonra unuttuğunuz bilgileri tekrar etme şansınız olmayacak.
– Örgün eğitimlerde alacağınız belge yüksek ihtimalle bir katılım belgesi olacak. Uluslararası geçerliliği olan bir belge alamayacaksınız. Çok mu önemli bu? Evet, çok önemli! Çünkü alacağınız belgeler almış olduğunuz eğitimin kalitesini gösteriyor. Sertifikaları hiç kullanmayacak bile olsanız, sertifika eğitimin kalitesini gösteren bir belgedir. Bu sebeple eğitimi aldığınız kurumun, bu eğitimi hangi kuruma onaylattığı çok önemli. Örneğin; hiçbir kurumun onayından geçmemiş bir eğitim düşünelim. Bu ne demek? O eğitimin içeriği, eğitmeni, veriliş şekli hiçbir kurumdan onay alamamış demek. Ya da kaliteli olmayan bir kurum tarafından onaylanmış bir eğitim demektir ve bu sizi ne kazandırır?
Bu sebeple eğitimi akredite eden kurum çok önemli. Eğitimin içeriği, veriliş şekli, eğitmeni, süreci en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan. Yani alacağınız sertifikayı kullansanız da kullanmasanız da eğitiminizin kalitesi açısından çok önemli!
– Bir diğer önemli nokta ise eğitimin içeriğidir. Örgün bir eğitimde ya geniş içerikli bir eğitim almayacaksınız ya da daha sıkıştırılmış bir zamanda hızlı bir şekilde alacaksınız. Bu da yine aldığınız eğitimin verimini düşürecek.

NEDEN UZAKTAN EĞİTİM?

Tüm bunları bir arada düşündüğümüzde geriye kalan tek şey şu oluyor; bahanelerimiz!

Şuan bu eğitimi alamam çünkü ile başlayan onlarca bahanemiz… Çünkü; yoğunum! Çünkü; çocuklarım var onlara bakıyorum! Çünkü; param yok! Çünkü; çevremdeki birileri bu eğitimi almamı istemiyor!
Öncelikle tüm bunları bahane olarak uydurduğunuzu kabullenin. Zamanınızın olmaması sizin zaman yönetiminizi yapamamanızdan kaynaklanıyor! 24 saat herkes için aynı zamana tekabül ediyorken herkes bu zamanı farklı değerlendiriyor. Zamanınız yoksa onu yönetemediğiniz içindir. Gün içerisinde sosyal medyaya ayırdığınız vaktin farkında mısınız? Trafikte harcadığınız zaman, eve gelip uzandığınızda televizyona dalıp vakit öldürdüğünüz zaman, belki yemeğinizi hazırlarken ve yerken harcadığınız zaman… Kendi hayatınıza göre bu zamanları arttırabilirsiniz. Sosyal medyada geçirdiğiniz zamandan sadece yarım saat bile kıstığınızda bir eğitimi çok rahat bitirebilecekken zamanım yok bahanesine sığınmayı tercih ediyorsunuz. Bu zamansızlık değil, bu sizin tercihiniz!
Paranızı yönetebilmek de tamamen sizin elinizde değil mi? Çok paradan ya da az paradan bahsetmiyorum. Var olan maddi gücünüzü nelere ayırdığınızı hiç düşündünüz mü? İhtiyacınız olmadan aldığınız onlarca kıyafet, kahve içmeye her çıktığınızda ödediğiniz paralar, gereksiz lüks harcamalarınız vs. Tüm bunlardan biraz fedakârlık etmek size ne kadar kâr ettirecek bunu hiç hesapladınız mı? Hesapladığınızda göreceksiniz, para yalnızca bahane. Yani bu parasızlık değil, bu sizin önceliklerinizi belirleyememeniz!
Çevrenizin sizin alacağınız eğitime bile karar vermesi durumuna biraz uzaktan baktınız mı hiç? Çevrenizdeki kişiler, tamamen kişisel tercihiniz olabilecek eğitim hakkında bile söz sahibi ise burada sorgulanması gereken şey nedir? Eğer yalnızca maddi sebeple çevrenizdeki herhangi biri eğitim almanızda söz sahibi ise onu ikna etmek yine sizin elinizde. Unutmayın bu tamamen öncelikler ile ilgili.

Eğitim bireysel olarak kişinin tercihi olmalıdır. Burada karar verecek tek kişi sensin. Kendini geliştirmek senin elinde, bahanelerinden kurtul!
Bahanelerinden kurtulup tercihlerini belirledin, önceliklerini belirledin ve bunu tamamen kendi özgür iradenle yaptın. Ortaya çıkan sonuç SENsin.
DÜŞÜN; kendini geliştirmek sana neler katacak? Daha iyi bir meslek, daha iyi ebeveyn olmak, daha bilinçli daha sağduyulu olmak, bakış açını genişletmek, daha özgüvenli ve daha cesaretli olmak! Tüm bunların sana zararı mı olacak yoksa yararı mı? DÜŞÜN. Hangi bahane senin gelişmenden daha önemli?

Share on
Bir cevap yazın