Kalite mühendisliği eğitiminin önemi

Teknolojinin gösterdiği gelişim ile birlikte, iş sektörlerinde de büyük bir gelişim ve değişim gerçekleşmeye başlamıştır. Bu gelişimlerin etkin kontrol edilebilmesi ve sistem bakış açısı ile süreçlerin kontrol altında tutulması açısından, her sektörden kurum ve işletmede yönetim sistemlerinin uygulanması daha da önem kazanmıştır. Kalite Yönetim Sisteminin etkin bir şekilde uygulanması, kurum ve işletmelere başta prestij, düzen ve bunlara bağlı olarak da başarı getirmektedir.


Müşterilere sunulan ürün ve hizmetlerin kalitesi, bunları ortaya çıkaran kuruluş süreçlerinin hatasız çalışması ile doğrudan ilişkilidir. Kuruluşun süreçlerinde meydana gelebilecek problemler ve hatalar, sonuçta sağlanan ürün ve hizmetlerde “değişkenlik”, diğer bir deyişle “düşük kalite”yi ortaya çıkaracaktır. Kalite Mühendisliği, bir kuruluşun, stratejik planlama, pazarlama, ürün ve üretim süreci tasarımı, üretim gibi süreçlerini etkin bir şekilde planlaması, uygulaması, performansını izlemesi ve sürekli iyileştirmesi için, birçok yönetimsel ve istatistiksel araç sunmaktadır.

Küresel rekabetin sürekli olarak arttığı imalat ve hizmet sektörlerinde işletmeler, standartlara uygun olarak üretilen yüksek kaliteli ürünleri müşterilerine sunarak pazar paylarını artırmaya çalışmaktadırlar. Geçmişte karşılaşılan uygulamaların aksine kalite günümüzde sadece son ürün kontrolü olarak görülmemekte, piyasaya sunulacak olan ürünlerin belirlenmesinden, standartlara uygun ve müşteri beklentilerini aşacak tasarımların gerçekleştirilmesine, üretimden son kontrollere kadar çeşitli aşamalarda ele alınmaktadır. Dolayısıyla kalite planlama, kontrol, iyileştirme ve uygunluk değerlendirme için çok çeşitli analiz ve çözüm yöntemleri geliştirilmiştir.

Dünyada kalite ve standartlara uygunluk olgularının önemi konusunda firmalar bilinçlenmiş olsalar da kalite planlama, kontrol ve iyileştirme ile uygunluk değerlendirme tekniklerinde uzman personelin yeterli sayıda veya yeterli donanımda olmaması nedeniyle kalite ve uygunluk konularında rekabet sınırlı düzeyde kalmaktadır.

Özellikle imalat ve hizmet sektörlerinin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan bu program ile kalite mühendisliği alanlarında uzmanlaşmaya imkân sağlayacak teknik bilgi ve yöntemlerin öğretilmesi, çeşitli uygulamalarla yetkinlik kazandırılması amaçlanmıştır.

Share on
2 Replies to “Kalite mühendisliği eğitiminin önemi”
  1. Merhabalar, sayfanızı instagram adresiniz aracılığıyla yeni tanıma fırsatım oldu.Kalite mühendisliği lider eğitimi duyurunuzda bahsettiğiniz eğitimin süreci/işleyişi ücreti hakkında daha kapsamlı bilgi verir misiniz?Herhangi bir katılım şartı var mı eğitimlerinize?

    • Merhabalar Betül Hanım,
      Kalite mühendisliği eğitimi detayları mail adresinize gönderildi. Fiyat ve diğer konularda bilgi almak için lütfen 0224 443 60 10 nolu telefonu arayınız. Eğitim danışmanlarımız size gerekli bilgileri vereceklerdir.
      Saygılarımızla.

Bir cevap yazın