CPD Sertifikası

CPD Sertifikasyonu Hakkında

1996 yılında kurulmuş olan CPD Sertifika Servisi, tüm sektörlerde, disiplinlerde ve daha ileri öğrenme uygulamalarında çalışan bağımsız CPD akreditasyon merkezidir. CPD,  eğitim sağlayıcılar, meslek kuruluşları, akademik kurumlar ve kurumsal kuruluşlar ile çalışmaktadır.

Kısaca CPD Sertifika Hizmeti, kurumsal ve profesyonel kuruluşların Sürekli Mesleki Gelişim politikalarının daha küresel bir temelde desteklenmesidir

Resmi web sitelerinde “CPD, profesyonellerin kariyerleri boyunca kişisel becerilerini ve yeterliliklerini geliştirmeye yönelik bütünsel bir taahhüdüdür” şeklinde tanımlanmıştır.

Peki, CPD nedir? CPD, Sürekli Mesleki Gelişim ( Continuing Professional Development – CPD) anlamına gelir ve profesyonellerin yeteneklerini geliştirmek ve geliştirmek için uğraştıkları öğrenme etkinliklerini tanımlamak için kullanılan terimdir. Pasif ve reaktif olmaktan ziyade öğrenmenin bilinçli ve proaktif hale gelmesini sağlar.

CPD öğrenim türleri, işletmenizin gereksinimlerine bağlı olarak veya bir birey olarak öğreniyorsanız, önemli ölçüde değişir.

Yapılandırılmış CPD / aktif öğrenme, etkileşimli ve katılım temelli bir çalışmayı içerir. Tipik olarak proaktifdir ve bir eğitim kursuna, konferansa, çalıştay, seminer, konferans, e-öğrenme kursuna veya CPD sertifikalı bir etkinliğe katılmayı içerebilir. CPD aktif öğrenme, profesyonellerin kariyer odaklı sınavlar ve değerlendirmeler aldığı zaman da geçerlidir.

Yansıtıcı CPD / Pasif Öğrenme,  katılımcı-temelli bir etkileşim içermez, bu nedenle CPD’nin bu formu çok daha pasif ve tek yönlüdür. Buna örnekler, ilgili haber makalelerini, podcast’leri ve vaka incelemelerini ve sektör güncellemelerini okumaktır. Bazı gayri resmi toplantılar CPD yansıtıcı öğrenmeye uygulanabilir, ancak bu toplantıların öğrenme amaçları bir bireyin genel CPD planında açıkça belirtilmelidir.

Kendi Kendine Yönlendiren CPD / Yapısız Öğrenme
Öz-yönelimli öğrenme, bütün refakatsiz CPD faaliyetlerini içerir. Belge, makale ve yayınların okunmasını kapsar; basılı ya da çevrimiçi olarak. İlgili yayınları okumak, önde gelen uzmanların kitaplarını, endüstri dergilerini ve ticari dergileri, kendi kendine yönlendirilen CPD türleridir. Ayrıca, sektöre özel haber yayınlarını veya ilgili alanlardaki araştırmaları da dahil edebilirsiniz.

 

Share on
Bir cevap yazın